Hol laksz?
A válasz a kérdezőtől függ, hogy hova valósi. A hely, ahol élsz, amit esetleg otthonodnak nevezzel. (Kiss Dénes így fogalmazott: "Ott a házam, ahol a hazám." [vagy fordítva..])
Ha nagyon elrúgaszkodunk s távolról közelítjük meg az otthonunkat, akkor kb következő válaszokat adhatjuk:
Az univerzumból egy másik galaxisban rád kérdez akár egy ufonauta, akkor a válasz: Tejútrendszer, ami "Orion spiráljának nagyjából a felénél, a galaxis közepe és pereme között is hozzávetőleg félúton helyezkedik el."
Ha majd ne talán el jutnak a Földieink, hogy utazunk a galaxisunkban akkor békés szándékú fejlett szomzédunknak talán megmondjuk, hogy honnan jöttünk, a válasz inkább behatárolás lesz ezen a nyelven, míg nem születik egységes világképi elnevezés az űrbeli szomszédok közt.
Szóval, ott lakunk, amit mi csak 'Naprendszer'-nek nevezünk.
A Naprendszerben ránk kérdeznének a marsbeliek, akkor mondanánk, hogy a szomszédságban a Földön vagyunk, a Naphoz eggyel közelebbi bolygón.
A fenti kérdésekre nem hiszem, hogy került válasz mindennapjainkban.
Inkább a következőek esetleg.: Épp az amerikai/Új világ őslakosainál járunk, amit tévesen indiánoknak hívunk; kérdeznék, hogy merről jöttetek, akkor ha magyarok vagyunk, mondanánk: Egy Európa nevű kontinensről.
Európainak a válasz: Földrajzilag: Kárpát-medence, ország pedig változó lehet a háborúk után. De ha Duna-Tisza közti részen élünk, akkor megmaradt Magyarországot mondható.
Magyarország egyik szegletén járva, érdeklődnének származásunk felől, akkor Duna-Tisza déli részén elterülő megyét említhetnénk: Bács-Kiskun, ami régi Pest és Bács vármegyéiből állnak.
Még lehetne tovább bontani: megye járásokra. Kalocsai, Bajai, Kiskunhalasi stb...
Azon belül település.
Településen belül utca, ház (szám)..
Szóval eljutottunk az Otthon, Édes Otthonunkhoz. Pontos fogalmat nem tudom behatározni, mert mindenkinek más lehet (szülői ház; a hely, ami biztonsággal, jó érzéssel tölt el; vagy egy saját ház ami családi házzá vált).
Szomszédok.
Az ember társas lény, boldogság forrásai: a szeretei, akiket szeret s viszont szeretik, emberi kapcsolatok alapján: család, barát, stb.. Hit (valószínúleg a derűsebb látásmódú hitek, ami lehet vallás.) s egészség (test, lélek)
Egy magában az ember hosszú távon nem tudja lehet biztosítani az egészsége állapotát. Vannak helyzetek, mikor rászorul a másikra. És egy jól müködő társadalomban, amiben a természet s embertársaink tiszteletben vannak egymással, ott megoldható lenne, hogy mindenkinek s mindennek jó legyen. Harmónia, szimbiózis.. A mai civilizált embereknek idealista gondolatoknak tűnnek ezek, mert rendszerük szemlélete s az elmúlt évek borúlátóvá tette az embereket az efféle gondolatokról.
Kicsit önzőek lehetünk, s nem törödőek... Tetteinkkel másokat bosszanthatunk. Már lakáson belüli 'szomszádainkat' idegesíthetünk hangoskodásainkkal, tetteinkkel, amik elütnek a többiek cselekedeteitől, szokásaiktól.
Ha nem tudjuk megbeszélni a nézeteltéréseinket, megérteni egymást, orvosolni a próblémát, olyan megoldást találni, ami mindenkinek jó, akkor folytonos negatív dolgok rosszabb dolgokat is eredményezhet. (Amit még egy harmadik fél ki is használhat, érdeke szerint... Történelmi pl: Római Birodalom politikai módszerét kifejező elv volt és 1800 évek Magyarország nemzetei s Ausztria közt is volt.. Ausztria magyarok ellen úszította a többi nemzetet. Így szól az elv: Divide et impera "Oszd meg és uralkodj!)
Míg valami érdek lapul a szomszédok közt, ami nem természetes s jó (gondolok arra, hogy nem közhasznú, illetve a másik rovására megy), akkor megosztja a feleket. S így akár ellenfelek is lesznek szomszédokból. Ha tovább fajul, akkor ellenségek. Amit sértések, tettek válthatnak még ki.
Településen belül.. Utcabeliek. Vidéken... Bármi lehet, a már felsorolt esetek.. kiabálás, hangoskodás olyan időben, mikor nem kellene, mert az emberek legtöbbje pihen, csendben van. Sértegetés, fenyegetés és bántalom miatt.
Lehet faji, nemzeti, szexuális beállítotság szerint is szemet szúró az előítéletes konzervatív emberek közt. Itt az elfogadás (tolerancia) és együttérzés (empátia) hiányzik.
Települések közti ellenségeskedés, hogy mégsem egy etnikai csoportúak, pl: egyik település rác (szerb) vagy azok leszármazottai, akik már magyarnak valják magukat. Vagy sváb (német) vagy más kisebbség (cigány, román, horvát, ukrán, stb..)
Települések közt nem is tudom mik lehetnek a nézeteltérések, miért nem csípik egymást? Talán úgy, mint emberek közt is megtalálható, az anyagi irigykedés? Hogy jobban megy a szekere a másiknak?
De általában a közeli településekkel van a gond. Amik pedig távolabbra esik, az már nem okoz nagyon gondot. És ha távolabbi fél s a szomszéd közt van próbléma, akkor nem törödünk velük. Nem érint, úgy gondoljuk. Pedig lehet később ránk is hatással lesz. És ezt elfelejtjük. Ezt országok között is elmondható. De van, aki beleavatkozik, szinte beleüti az orrát, saját érdekből. Mint történelem során nagyhatalamak, gyarmatosítók Anglia, Franciaország, Spanyolország, Oroszország, egyes Iszlám vallású országok, mostanában USA...
Ha távolabbi az ellenfél, akkor szomszédok összefognak. Mert közös az ellenség. 'Ellenségem ellensége a barátom.' De ha csittul a helyzet, a szomszédok közt újra adódhatnak ugyanazok a próblémák.
Nem tudom, hogy mi kellene ide, hogy az emberek összefogjanak.
Ha önmaguktól nem változtatnak szemléletmódot, nem lesznek emberségesek, ha önző, profit hajhász, hatalomvágy áll a háttérben akkor nem várható változás a jó út felé.
Megeshet, hogy tényleg befolyásolják háttérben alakok az emberek életeit... Médiával, termékekkel, eseményekkel, PL.: úszítások, összetűzések.
Megeshet, hogy a mostani menekült láz támogatói ezek az alakok. És azt mondják a jobb élet reményében jönnek. A köztük lapangó bajkeverőkről meg azt gondolhatjuk, hogy vallása miatt csinálja. Lehet, hogy ők tényleg ez miatt csinálják, csak közben meg más a cél.. Mint a keresztes háborúknál, hogy a cél a Jézus sírjának visszaszerzése volt a cél, aztán a keresztes lovagok kaszabolták az arabokat s kincsre tettek szert stb... meg ezekkel együtt Skóciában nagy tesó szemi társaság is létrejött vagy valami hasonló, annyira nem mélyedtem bele a történelem apró betűs részleteibe.
A vallások is szétzüllesztenek...
Lehet valami bolygónkat súlytó próbléma kellene az összefogásért?
Katasztrófa? Üstökös, meteorit? Földönkívüli ellenséges idegenek inváziója?
Egység, közös érdekből összefogás. Alapvető ösztönös túlélés miatt.. Félelem a haláltól.
....Most összevissza járnak a gondolataim.
Majd folytatom lehet. de így is, elorientálodtam más témák felé.
A lényeg, hogy egység van, még ha elhatárolódás is van. Romboló hatások egységet emészti, amit előbb-útóbb mindenkit elér s befolyásol.
Ez a szöveg, egy általánoságot ír le, aminek elvileg egyértelműnek kellene lennie. S szinte tudjuk a megoldást, de valamiért pont leszarjuk, mert magunkkal egy bizonyos határig törödünk a dolgokkal. Pedig más próblémája is a sajátunké.
Ennyit egyelőre.
Sületlenség...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése